Blog / RFID OTOMATİK (HIZLI) GEÇİŞ SİSTEMİ

RFID OTOMATİK (HIZLI) GEÇİŞ SİSTEMİ

RFID OTOMATİK (HIZLI) GEÇİŞ SİSTEMİ

   Hızlı geçiş sistemleri (HGS), RFID teknolojisi kullanılarak geçiş yapacak araçlara takılan bir elektronik etiketin okunması şeklinde tanımlanabilir. Böylece tüm hgs geçiş hareketleri izlenebilmektedir. Farklı uygulamalara yönelik farklı frekanslarda, aktif ve pasif teknolojiye sahip araç kartları ve okuyucular (reader) mevcuttur. RFID Hızlı Geçiş Sistemleri Türkiye ve Avrupa standartlarına uygun şekilde çalışmaktadır.

   RFID Hızlı Geçiş Sistemi hızlı, güvenilir ve kolay geçişlere imkan tanımaktadır. Geçiş yapılan ortamda seri geçiş sayesinde bekleme ve yığılmanın da önüne geçilmiş olunur.

   Sitenizin ya da tesisinizin otopark alanlarındaki giriş çıkışlarda bulunan bariyer veya her türlü otomatik kapılara RFID antenler entegre edilir. Bu antenler de sistem panelleriyle haberleşmek suretiyle giriş ve çıkış bilgilerini toplar ve geçişe yetkisi olan araçlar içeriye alınır. RFID Hızlı Geçiş Sistemi’nde geçiş yapacak olan aracın bariyere yaklaşması esnasında araç üzerindeki kart sistem tarafında hızlı şekilde algılanır ve okunur. Sistem tarafından değerlendirmeye alınan karta göre araç geçiş yetkisine sahipse sistem tarafından bariyer açılır ve araç geçişine izin verilir. Gerçekleştirilen tüm işlemler kayıt altına alınır ve gerektiği takdirde raporlanır. Geçiş yapanlar sistem panelinden anlık izlenebileceği gibi geçmişe yönelik geçiş izleme ve sorgulama da yapılabilir. RFID okuyucu panel 10.000 araç ve 150.000 geçiş kaydı tutma imkanına sahiptir. 

   Araçların ön camlarına yerleştirilecek olan RFID etiketler(tag) ya da plakalara takılabilecek olan tanıtıcı kartlar sayesinde sistemin aracı tanıması ve panel tarafından yorumlanarak geçiş yetkisi verilip verilmeyeceği belirlenir. Kart veya etiketler araçlara entegre olduğu için kayıp ya da unutma sorunlarının önüne geçilmiş olunacaktır. 

   Giriş ve çıkışı kontrol etmek için ikili panel cihazı kullanılabilir.

Kullanım Yerleri

   Hızlı Geçiş Sistemi kamu ve özel sektörde, konut ve sitelerde, üniversitelerde, fabrikalarda, liman işletmelerinde, kurum otoparklarında ve askeri tesislerde kullanılabilmektedir. Offline şekilde kullanılabilir. Zaman ve alan yetkilendirmesi yapılabilir. Yani kişinin hangi zaman aralığında ve hangi kapılardan geçiş yapabileceği sisteme tanıtılabilir.

Sistemin Avantajları

   RFID Hızlı Geçiş Sistemi sayesinde binlerce araç kontrol edilebilir ve giriş çıkış saatleri, içerde kalma süresi, plaka bazlı takip raporları alınabilir. Kumanda kullanımı ve manuel kart okutma işlemlerine gerek kalmaz. Uzun mesafeden tanıma kabiliyeti, tüm bariyerlerle uyumlu olması, uzun ömürlü olması, zengin raporlama yeteneği sayesinde tam denetim sağlaması ve otoparkların yabancı araçlar tarafından işgalinin önüne geçilmesi başlıca avantajları olarak sayılabilir. 

   Ayrıca HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) sisteminin tüm otoyollarda ve köprülerde kullanılması sonucu nerdeyse tüm araçlarda hgs etiketi bulunmaktadır. RFID HGS sistemlerinde hazır araçta bulunan hgs etiketi kullanılabilmektedir. Bu da ekonomik kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Sistem Bileşenleri :

 • Okuyucu
 • Antenler
 • Etiketler
 • Kollu Bariyer, Mantar Bariyer, Kayar Kapı, Yol Kesici (Road Blocker)

RFID HGS’Yİ SEÇMENİZ İÇİN NEDENLER

KOLAYLIK

   RFID HGS Otopark Otomasyonunu seçmenin önemli nedenlerinden birisi getirdiği büyük kolaylıktır. Normal proximity geçiş kontrol kartlı ya da barkodlu veya manyetik kartlı sistemlerde geçiş yapan kişinin rahatsız bir şekilde araç penceresinden uzatıp kartı okutması tercih edilen bir durum değildir. 

   Oysa uzun mesafe RFID HGS, kullanan araç sahibine en kolay geçişi sağlar. Aracın ön camındaki bir radyo vericisi (transponder) veya etiket uzun mesafe okuyucu tarafından belli bir mesafeden okunur. Herhangi bir gecikme olmadan bariyer açılır ve araç geçişini tamamlar.

GÜVENLİK

   Pek çok durumda fabrikaların, özel alanların, iş merkezlerinin girişlerinde araçların ya da sürücülerin giriş izinlerini kontrol eden görevliler bulunmaktadır. Bu da zaman kaybına, iş yoğunluğuna ve zaman zaman tutarsızlıklara neden olabilir. Pek çok durumda hızlı geçiş sistemi sadece kolaylık değil güvenliği de üst düzeyde sağlamaktadır. 

   RFID HGS erişim kontrol sistemlerine bağlı olacak şekilde dizayn edilmiştir. Bina geçiş sistemleri için kullandığınız sistemler araç geçiş sistemini destekleyecek şekilde genişletilebilir. Böylece güvenlik politikalarınızın düzenlenmesi ve geliştirilmesi için de imkan sağlanmış olur. Zaman tabloları ve koşullu yetkiler araçlar için rahatça uygulanabilir.

ÇEVRE DOSTU TRAFİK AKIŞI

   Tıkanıklık, kuyruklar ve iletişimsizlik iş ve insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilir. İnsanların yüzde 70’inin kentsel bölgelerde yaşadığı bir döneme doğru gidiyoruz. Şehirler ve iş dünyası şu anda tüm insanlar ve onların araçlarının güvenli bir şekilde hareketini sağlamak için altyapı ve tesislerde yoğun yatırım yapıyor. Mobiliteyi sürdürmek şehir yönetimi ve işletme yönetimi için başlı başına bir sorundur. Bu mücadele çerçevesinde yeni emisyon standartlarına uymak neredeyse imkansızdır. 

   Uzun menzilli RFID Otopark Geçiş Kontrol ve Yönetim Sistemi yeşil bir çevreye katkıda bulunarak, trafiğin hızlı akışını sağlama konusunda yardımcı olabilir. Otomatik uzaktan algılama, araçların motorları çalışır vaziyette sabit durmasının önüne geçer. Bu da tıkanıklığı önler ve araçların hızlı ve yakıt tasarruflu ulaşımını sağlar.

SON YAZILAR

RFID OTOMATİK (HIZLI) GEÇİŞ SİSTEMİ RFID OTOMATİK (HIZLI) GEÇİŞ SİSTEMİ

   Hızlı geçiş sistemleri (HGS), RFID teknolojisi kullanılarak geçiş yapa...

PLAKA TANIMA (OKUMA) SİSTEMİ NEDİR? PLAKA TANIMA (OKUMA) SİSTEMİ NEDİR?

    Plaka Tanıma (Okuma) Sistemi kameralardan elde edilen araç gör&uum...

PLAKA TANIMA (OKUMA) SİSTEMİ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR PLAKA TANIMA (OKUMA) SİSTEMİ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Her teknolojik sistemde olduğu gibi plaka tanıma sistemi alımı yapmadan &...

OTOPARK BİLETİ OTOPARK BİLETİ

    Otopark biletleri, otopark ücretlendirme sistemlerinde, araç sahip...

OTOPARK YÖNLENDİRME (DOLU-BOŞ) SİSTEMLERİ OTOPARK YÖNLENDİRME (DOLU-BOŞ) SİSTEMLERİ

    Otopark Yönlendirme Sistemi, araç park yerlerinin üzerlerine yerle...

GÜNEŞ ENERJİLİ KİŞİSEL PARK BARİYERİ GÜNEŞ ENERJİLİ KİŞİSEL PARK BARİYERİ

   Kişisel Park Bariyeri, park yerinizin başka sürücüler tarafından ...

OTOPARK OTOMASYON VE ÜCRETLENDİRME SİSTEMLERİ OTOPARK OTOMASYON VE ÜCRETLENDİRME SİSTEMLERİ

   Otopark işletmelerinin maliyetlerini düşürme ve karlılıklarını arttırabilm...

ARAÇ ALTI GÖRÜNTÜLEME (TARAMA) SİSTEMİ - AAGS ARAÇ ALTI GÖRÜNTÜLEME (TARAMA) SİSTEMİ - AAGS

   Araç Altı Görüntüleme (Tarama) Sistemi - AAGS, güvenlik g...

OTOPARK BARİYER SİSTEMİ OTOPARK BARİYER SİSTEMİ

   Otopark bariyer sistemleri, otoparklarda güvenliği ve kontrolü sağlam...

YOL KESİCİ - BLOK BARİYER SİSTEMİ YOL KESİCİ - BLOK BARİYER SİSTEMİ

   Yol Kesici - Blok Bariyer Sistemi (Road Blocker), yüksek güvenlik ihtiya&c...

MANTAR BARİYER SİSTEMİ MANTAR BARİYER SİSTEMİ

İlk imal edildiği yıllarda genellikle yüksek güvenlik gerektiren yerlerde kullanıl...

MERKEZİ ÖDEMELİ SİSTEM MERKEZİ ÖDEMELİ SİSTEM

   Otel, AVM, Otogar veya Havaalanı gibi çok giriş - çıkışlı otoparklarda...

ÇIKIŞ ÖDEMELİ SİSTEM ÇIKIŞ ÖDEMELİ SİSTEM

     Her çıkış noktasında bir ödeme ist...

İÇERİK ARA

ÜRÜN VE HİZMETLERİMİZ

 • Otopark Ücretlendirme Sistemleri
 • Otopark Yönlendirme Sistemleri
 • Mobil Otopark Ücretlendirme Sistemleri
 • Otomatik Geçiş Sistemleri
 • Plaka Tanıma Sistemleri
 • Araç Altı Görüntüleme Sistemleri
 • Yüksek Güvenlikli Yol Kesici ve Mantar Bariyer Sistemleri

MÜŞTERİ YORUMLARI

 • Radisson Blu Conference & Airport Hotel Transpark firmasının montaj sonrası servis hizmetleri de çok iyi çıktı. Herhangi bir sorun olduğunda uzaktan bilgisayara bağlanarak veya hemen eleman göndererek anında aksiyon aldılar.Sistemden memnunuz.
  Çok teşekkür ederiz.
  Hayrettin ŞAHİN
  Teknik Müdür
  Radisson Blu Conference & Airport Hotel
 • Yedpa Ticaret Merkezi Ticaret merkezimize her gün binlerce araç giriş çıkış yapıyor. Bunların kontrolünü yıllardır Transpark Otopark Sistemleri’yle sağlamaktayız. Sistemlerden gayet memnunuz. Yasin SEVİNÇ
  Satınalma ve Otopark İşletme Sorumlusu
  Yedpa Ticaret Merkezi
Yukarı